1. Potreba in določitev cilja
Najprej mora nastati potreba po spletni rešitvi (npr: spletni strani). Nato morate jasno definirati namen spletne strani (npr. predstavitev, prodaja izdelkov, skupinski projekt ipd.). Namenu sledi jasno definiran cilj spletne strani!
2. Analiza dejavnosti
Kaj želite sporočati? Kateri so proizvodi in storitve, ki jih želite prikazati? Komu jih želite prikazati?
Ta vprašanja vam bodo pomagala pri analizi vaše dejavnosti, ki je osnova za kvalitetno pripravo vsebin.
3. Priprava kvalitetnih vsebin
Pripravimo vsebine, ki bodo predstavljene na spletnem mestu. Določene vsebine so vidne samim uporabnikom določene pa le spletnim iskalnikom (t.i. META, ALT oznake ipd.). To so vsebine, ki so vključene v izvorni kodi spletne strani, uporabnik pa jih na samem spletnem mestu ne vidi. Pomembne so, saj iskalniki na podlagi (tudi) le teh razvrščajo spletne strani, ko vnesemo iskalno poizvedbo. Tako tekstovne vsebine, kot tudi vsebine v izvorni kodi morajo ustrezati načelom dobre optimizacije spletnih strani.
4. Analiza ključnih besed
Zmotno je prepričanje, da se optimizacija spletnih strani prične po tem, ko sta struktura in izgled spletne strani že narejena. Ko smo jasno definirali poslovne procese, proizvode oz. storitve, je potrebno ugotoviti, kako bomo slednje predstavili spletni skupnosti. Iščemo torej najbolj primerne ključne besede, ki odsevajo naše proizvode in/ali storitve. Pri tem upoštevamo število iskalnih poizvedb, verjetnost, da se bodo ključne besede pojavljale visoko v iskalnikih in ključne besede naših konkurentov. Več o analizi ključnih besed.
5. Določitev strukture in izdelava prototipa
Struktura spletne strani mora biti prijazna tako uporabniku, kot tudi spletnim iskalnikom. Informacije morajo biti sistematično urejene in hierarhično organizirane. Paziti moramo na globino hierarhičnih nivojev in širino posameznega nivoja. Pretiravanje v tem smislu nas lahko v očeh iskalnika penalizira. Izdelamo prototip spletnega mesta, kjer definiramo posamezne elemente (module) na spletnih straneh (tudi podstraneh) in določimo ter izberemo oblikovni okvir.
6. Objava spletne strani in vpis v spletne iskalnike in imenike
Ko je vaš projekt v zvezi z razvojem spletne strani zaključen, moramo spletno stran vpisati v večje iskalnike (npr. google, yahoo) in tudi specifične iskalnike, ki so odvisni od narave poslovanja podjetja oziroma namena naše spletne predstavitve.
7. Urejanje in upravljanje
Stalno in profesionalno urejanje in osveževanje spletne strani je ključno! Prav zanemarjanje slednjega je dejavnik slabega obiska in posledično neuspeha mnogih spletnih strani. Podjetja se ne zavedajo, da je potrebno zagotoviti vire za stalno urejanje in osveževanje spletnih strani z novimi vsebinami.
8. Spletno trženje
Glede na naravo podjetja in namen spletne predstavitve morate zagotoviti aktivnosti v zvezi s spletnim trženjem. To je pomembno predvsem, če želite aktivno promovirati vašo dejavnost.
Na spletu je ogromno možnosti za izvajanje takih aktivnosti (tako plačljive, kot neplačljive). Vsaka ima svoje prednosti in slabosti. Najbolj pomembno pa je, da se take aktivnosti izvajajo tam, kjer so vaši potencialni kupci oz. obiskovalci vaših spletnih strani.
9. Spremljanje učinkovitosti spletnih strani
Na spletu imate številne možnosti za spremljanje učinkovitosti spletnih strani. Obstajajo odlične brezplačne aplikacije, pa tudi tiste za katere boste odšteli kar precej denarja. Z njimi ugotavljamo, koliko obiskovalcev obiskuje našo spletno stran, od kod prihajajo, koliko časa preživijo na naši spletni strani, s kakšnimi ključnimi besedami prihajajo na našo spletno stran, kdaj zapustijo spletno stran itn.
Pridobivamo veliko informacij na podlagi katerih lahko stanje izboljšamo.
10. Podporne aplikacije
V zadnjih letih se medmrežje razvija v smeri vse večje prilagodljivosti po meri posameznika. Uporabniki si priljubljene spletne vsebine (novice, RSS, klepete, video, zvočne vsebine, forume, bloge itn.) urejajo kakor želijo znotraj spletnih portalov, kot so to naprimer Facebook, Igoogle, Netvibes, My Yahoo in drugi. Značilnost takih portalov je popolna prilagodljivost lastne spletne strani s t.i. pripomočki (angl. widget, gadgets, apps). Z njihovo pomočjo si uredimo vse pomembne informacije v brskalniku in tako nam za želene informacije ni potrebno skakati iz ene spletne strani na drugo. Take rešitve zagotovijo dodaten obisk, povečajo kredibilnost in položaj znotraj spletnega prostora.