Zakaj je splet učinkovit promocijsko-prodajni kanal?
V 10 letih je vrednost investiranih sredstev v spletno trženje dosegla enako vrednost kot investirana sredstva v trženje preko televizije v razdobju 30-tih let. Glavne razloge za tako stanje najdemo v boljši učinkovitosti spletnega trženja v primerjavi s tradicionalnim trženjem.
1. Spletno trženje je natančno merljivo
Klasične oblike trženja (npr. oglaševanje na radiu, tv, "jumbo" plakati) ciljajo na doseg čim večjega števila ljudi. Zelo težko pa ugotovimo, kakšna je učinkovitost oz. koliko novih kupcev smo dobili zaradi takega oglaševanja. Če boste odšteli 400 eur za oglas na televiziji, boste težko ocenili, ali se vam je ta znesek vrnil v obliki povečane prodaje. Pri spletnem trženju so take informacije na voljo v realnem času. Na voljo imate natančne podatke, ki vam povedo, kako se "obrne" investicija 400 eur. Natančno lahko vidite:
- povečanje števila obiskov na spletni strani,
- povečanje števila prodanih izdelkov,
- povečanje prihodka.
2. Spletno trženje omogoča boljše poslovno odločanje
Temeljna prednost spleta je popolnost in natančnost podatkov, ki jih lahko spreminjamo v informacije za podporo pri poslovnem odločanju. S pomočjo aplikacij za analizo spletnih strani lahko vidimo, kako se ciljna publika odziva na določeno oglaševalsko akcijo. Lahko vidimo, kako se ljudje odzivajo na eno vrsto oglasa v primerjavi z drugo vrsto oglasa. Razlike v tem smislu so včasih res presenetljive. Dve različni promocijski sporočili, ki opisujeta isti proizvod, se lahko z vidika učinkovitosti razlikujeta tudi za 300 % –400 %.
3. Sposobnost doseganja ciljne publike
Vsak cilj trženja je pridobiti kvalificiranega kupca. Kdo pa je kvalificirani kupec? To je tisti, ki proizvod ali storitev potrebuje in si proizvod ali storitev lahko privošči. Tradicionalno trženje je znano po dosegu na množično občinstvo. Obstajajo načini, s katerimi lahko tradicionalno trženje usmerjate na določene demografske skupine (npr. razne zvrsti radijskih postaj ali pa specializirane revije). Kljub temu pa tradicionalno trženje nikoli ne bo usmerilo potencialnih kupcev tako natančno, kot jih lahko spletno trženje. Na spletu lahko vaša oglasna sporočila prikazujete izjemno natančno profilirani skupini. Za vašo ciljno publiko lahko določite na primer:
- osebe moškega spola,
- med 25 in 30 let,
- ki živijo v Kopru in
- potrebujejo novo klimatsko napravo za poslovni prostor.
4. Dober glas seže v deveto vas (družabna omrežja)
Družabna omrežja predstavljajo pomemben vidik spletnega trženja. Ljudem omogočajo graditi spletne skupnosti, kjer delijo mnenja o proizvodih in storitvah. Izražajo pozitivne in negativne vidike proizvodov ali storitev. Vaše sporočilo se s pomočjo takih omrežij hitro širi, saj je mnenje prijatelja več vredno kot mnenje neznanca.
5. Stalen vir informacij
Splet predstavlja stalen vir informacij. Je dostopen 24 ur na dan, 7 dni v tednu, 365 dni na leto. Ljudje lahko pridobijo informacije o vaših proizvodih ali storitvah kadarkoli in kjerkoli želijo. S pomočjo iskalnikov lahko hitreje stopijo v stik z vami.
Spletno trženje je izjemno učinkovit način sporočanja. Prav zaradi tega predstavlja velik izziv tradicionalnim načinom trženja. Vse aktivnosti in naloge spletnega trženja lahko spreminjate v realnem času, tako da dosežete najboljše rezultate z bistveno nižjimi stroški (v primerjavi s tradicionalnim trženjem). Jedro učinkovitosti je kvaliteten nabor podatkov (in analiza le-teh), s katerimi lahko bistveno izboljšate vaše poslovne odločitve. Prav to pa so razlogi, da se veliko podjetij usmerja na spletno trženje. Natančno lahko sledite porabi vsakega investiranega eura. Še več, zelo preprosto izračunate tudi doprinos vsakega eura v smislu povečane prodaje, znižanih stroškov ali pa drugega poslovnega cilja.